Ciekawostki o kreatywności i innowacyjności

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kreatywności i Innowacyjności, który wypada 21 kwietnia, zamiast klasycznego artykułu dzielimy się ciekawostkami dotyczącymi tych obszarów. Mamy nadzieję, że wiele z nich Was zainteresuje, zmotywuje do wytężonej pracy (np. w obszarze B+R) i pokaże, jak ważnym zagadnieniem jest innowacyjność w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Czy wiesz, że…?

1) 80% wszystkich wydatków na badania i rozwój na świecie dokonywana jest przez 10 krajów: Stany Zjednoczone, Chiny, Japonię, Niemcy, Koreę Południową, Francję, Indie, Wielką Brytanię, Brazylię i Rosję. Próg pół biliona dolarów (500 mld) przekraczają dwa kraje: USA i Chiny. Warto zauważyć, że na wysoką pozycję Korei Południowej wpływa nie tylko polityka i kultura społeczeństwa tego kraju, ale także prowadzenie prac B+R przez Samsunga, który jest światowym liderem, jeśli chodzi o sprzętowe firmy technologiczne w branży komunikacyjnej. W 2020 r. wydatki Korei Płd. na R&D wynosiły 4,35% PKB, a więc tylko niewiele mniej (ile wg Banku Światowego) Izrael w 2018 r. wydawał na badania i innowacje (4,95% PKB). Listę największych państw-innowatorów (procent wydatków na B+R w stosunku do PKB całego kraju) w 2018 r. rozpoczynały Izrael, Korea Południowa, Szwajcaria, Szwecja (także w 2020 r. była najbardziej innowacyjnym krajem UE), Japonia, Austria, Niemcy, Dania, USA i Belgia.

2) W 2020 r. 21% wszystkich globalnych wydatków na B+R stanowiły wynagrodzenia.

3) Jeśli uznać, że innowacje mierzy się liczbą zgłoszonych i chronionych patentów, to najbardziej innowacyjną firmą (wg stanu na 2018 r.) jest IBM. Korporacja posiada w swoim portfolio 9100 patentów. W 2018 r. najwięcej na badania i rozwój wydał Amazon i była to niebagatelna kwota 22,6 miliarda dolarów amerykańskich. Dalsze miejsca w czołowej piątce zajęły grupa Alphabet, Volkswagen, Samsung i Intel. Inne korporacje też mocno zwiększają swoje wydatki na badania i rozwój. Przykładowo w 2005 r. koncern Johnson & Johnson wydał na B+R 6,5 mld dolarów USA, a w 2017 r. już ponad 10,5 miliarda. Motywowane jest to m.in. oczekiwaniami konsumentów. Nie bez powodu więc 35% firm twierdzi, że konsumenci są najważniejszymi partnerami innowacyjnymi przedsiębiorstw.

4) Innowacyjność ma istotny wpływ na sytuację danego przedsiębiorstw. Przypuszcza się, że w ciągu dekady 50% firm z Fortune 500 zostanie zastąpionych nowymi. Niektóre podmioty o długiej metryce utrzymują się jednak długo na tej liście, adaptując nowe technologie do swoich tradycyjnych rozwiązań i budowanej przez pokolenia renomy. Najstarszym podmiotem na liście jest Bank of New York Mellon, założony w 1784 r. przez Alexandra Hamiltona – inspiratora stworzenia amerykańskiej Mennicy. Jego wizerunek widnieje też na banknocie dziesięciodolarowym.

5) COVID-19 zmotywował firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne do zwiększenia działań badawczo-rozwojowych. Już jednak przed pandemią wydawały one sporo na B+R. W 2019 r. AstraZeneca wydała 23% swoich dochodów na R&D, a Eli Lilly – 28%. Średnio w branży farmaceutycznej podmioty wydają ok. 15% dochodów na prace badawczo-rozwojowe. „Big Pharma” i firmy biotechnologiczne są tymi, które proporcjonalnie do dochodów wydawały w latach 2012-2016 najwięcej na B+R. Dzięki tym działaniom, w 2020 r. ok. 4800 firm farmaceutycznych na całym świecie aktywnie prowadziło prace B+R. Pozwoliło to rozwijać co najmniej 17700 leków!

6) 27% ankietowanych na całym świecie stwierdziło, że najważniejsza technologią w 2021 r. będzie przetwarzanie danych Big Data. Branża ta uznawana jest za najbardziej interesującą inwestorów. Inne branże też jednak mocno inwestują w B+R. W cały sektor energetyczny zainwestowano na świecie 22,5 mld dolarów USA, z czego 6,7 mld dolarów w energetykę słoneczną. To prawie połowa kwoty, jaką na R&D wydał w 2019 r. koncern Boeing (3,18 mld dolarów). W tym samym, 2019 roku BAE Systems zainwestowało 1,55 mld dolarów w B+R, a Lockheed Martin w 2017 r. – 1,2 mld dolarów. Finansując prace z sektora B+R firmy z branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej zapewniają ok. 2,8% światowych wydatków na badania i rozwój (stan na 2018 r.).

Innowacyjność to jedno z największych wyzwań XXI wieku. Ważne jest też dla Europy, gdzie nowa perspektywa finansowa koncentruje się na stymulowaniu i finansowaniu prac badawczo-rozwojowych. W Unii Europejskiej dzień innowacyjności wypada też w innym miesiącu. Na 23 i 24 czerwca 2021 r. zaplanowane zostały coroczne obchody Europejskich Dni Badań i Rozwoju, które nastawione będą na wsparcie – cytując komisarz Mariję Gabriel –  „wychodzenia z pandemii koronawirusa i zapewnienie zielonej oraz cyfrowej przyszłości dla każdego”. Więcej informacji o Europejskich Dniach Badań i Rozwoju można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: https://research-innovation-days.ec.europa.eu/. W programie wydarzenia przewidziano prezentacje, które mogą być inspirujące dla podmiotów, które chcą rozpocząć lub już prowadzą prace B+R.

Share on facebook
Share on linkedin

Ta strona używa ciasteczek, żeby zapewnić jak najlepszą obsługę. Przejdź do Polityki Prywatności, jeśli chcesz wiedzieć więcej.