Fundusze inwestycyjne (venture capital)

Nasza działalność od zawsze wiąże się z funduszami inwestycyjnymi VC. Braliśmy udział w dziesiątkach inwestycji venture capital, zarówno po stronie inwestorów, jak i startupów.

Profesjonalne wsparcie prawne dla inwestorów

Mamy szczególnie bogate doświadczenie w inwestycjach finansowanych z funduszy europejskich (Bridge Alfa, PARP, PFR), w których –  poza doradztwem prawnym i księgowym – pomagamy w uzyskaniu i rozliczeniu dofinansowania. 

Dzięki temu rozumiemy specyfikę procesu inwestycyjnego szerzej, niż typowe kancelarie prawne zajmujące się inwestycjami VC, co pozwoli nam lepiej i pełniej zabezpieczyć Twoją inwestycję. Kompleksowo wspieramy Cię w pozyskaniu dofinansowania z UE na firmę, dotacji unijnych, sporządzaniu dokumentacji inwestycyjnej, umowy inwestycyjnej czy w wielu innych kwestiach dotyczących funduszy inwestycyjnych venture capital.

Tworzenie struktur inwestycyjnych

Pomagamy polskim i zagranicznym inwestorom i zarządzającym funduszami lub ASI, a także founderom oraz poszukującym finansowania wybrać najlepszą strukturę inwestycyjną. Doradzamy, jaki kształt inwestycji będzie najkorzystniejszy nie tylko prawnie i podatkowo, ale również dla uzyskania dodatkowego wsparcia ze środków Unii Europejskiej. Mamy doświadczenie we wszystkich standardowych modelach inwestycji (np. SPV, spin off, spin out, joint venture) i pomagamy kompleksowo pozyskać wsparcie z funduszy europejskich.

 

Nie boimy się też sięgać po nowatorskie i niestandardowe rozwiązania. Tworzymy statuty funduszy inwestycyjnych, dokumenty założycielskie alternatywnych spółek inwestycyjnych, regulacje wewnętrzne ASI czy polityki inwestycyjne. Rejestrujemy ASI i ZASI. Sporządzamy akty założycielskie spółek celowych, umowy joint venture, umowy nabycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Dokumentacja inwestycyjna

Sporządzamy, weryfikujemy i bierzemy udział w negocjacjach dotyczących wszystkich dokumentów w procesie inwestycyjnym. Tworzymy umowy o zachowanie poufności (NDA), listy intencyjne (LOI), porozumienia związane z przeprowadzeniem due diligence.

 

Opracowujemy, sprawdzamy i negocjujemy term sheet oraz umowy inwestycyjne. Pomagamy również przy zmianie dokumentacji, a także rozwiązywaniu lub wypowiadaniu umów. Jeśli tego potrzebujesz, stworzymy dokumentację, a negocjacje poprowadzimy w języku polskim lub angielskim.

Doradztwo w procesie inwestycyjnym

Doradzamy na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Analizujemy możliwości wsparcia inwestycji funduszami Unii Europejskiej i badamy wymagania formalne, jakie mogą się z tym wiązać.

 

Tworzymy opinie i strategie prawne i podatkowe dotyczące wszystkich kluczowych zagadnień dla procesu inwestycyjnego (własność intelektualna, relacje ze wspólnikami, transakcje cross border). Pomagamy w negocjacjach z funduszem inwestycyjnym, alternatywną spółką inwestycyjną, aniołem biznesu lub startupem.

 

Zapewniamy pomoc w czasie trwania inwestycji (m.in. wdrażamy programy motywacyjne, kontrolujemy przestrzegania warunków inwestycji, negocjujemy zmiany umów inwestycyjnych).

 

Służymy również wsparciem przy wyborze odpowiedniego exit strategy oraz wyjściu z inwestycji, w tym w przeprowadzeniu IPO i rozwiązaniu problemów wynikających z liquidation preference. Zapewniamy także pomoc w ewentualnych sporach, które powstaną w związku z procesem inwestycyjnym.

Due diligence

Pomagamy inwestorom skutecznie przeprowadzić audyt spółki lub jej kluczowych aktywów (np. IP due diligence). Przeprowadzamy kompleksowe badanie stanu prawnego, księgowego oraz podatkowego spółki zarówno po polsku, jak i po angielsku.

 

Wspieramy startupy podczas badania due diligence. Doradzamy także, jak najlepiej przygotować się do tego procesu, m.in. wskazując obszary, które mogą generować ryzyko i proponując rozwiązania, które pomogą wyeliminować zagrożenie lub zwiększyć atrakcyjność Twojego biznesu dla inwestora.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszego kompleksowego wsparcia w zakresie funduszy inwestycyjnych (venture capital) oraz funduszy europejskich.

Ta strona używa ciasteczek, żeby zapewnić jak najlepszą obsługę. Przejdź do Polityki Prywatności, jeśli chcesz wiedzieć więcej.