Fundusze inwestycyjne (venture capital)

Nasza działalność od zawsze wiąże się z funduszami inwestycyjnymi VC. Braliśmy udział w dziesiątkach inwestycji venture capital, zarówno po stronie inwestorów, jak i startupów.

Profesjonalne wsparcie prawne dla inwestorów

Mamy szczególnie bogate doświadczenie w inwestycjach finansowanych z funduszy europejskich (Bridge Alfa, PARP, PFR), w których –  poza doradztwem prawnym i księgowym – pomagamy w uzyskaniu i rozliczeniu dofinansowania. 

Dzięki temu rozumiemy specyfikę procesu inwestycyjnego szerzej, niż typowe kancelarie prawne zajmujące się inwestycjami VC, co pozwoli nam lepiej i pełniej zabezpieczyć Twoją inwestycję. Kompleksowo wspieramy Cię w pozyskaniu dofinansowania z UE na firmę, dotacji unijnych, sporządzaniu dokumentacji inwestycyjnej, umowy inwestycyjnej czy w wielu innych kwestiach dotyczących funduszy inwestycyjnych venture capital.

Pomagamy polskim i zagranicznym inwestorom i zarządzającym funduszami lub ASI, a także founderom oraz poszukującym finansowania wybrać najlepszą strukturę inwestycyjną. Doradzamy, jaki kształt inwestycji będzie najkorzystniejszy nie tylko prawnie i podatkowo, ale również dla uzyskania dodatkowego wsparcia ze środków Unii Europejskiej. Mamy doświadczenie we wszystkich standardowych modelach inwestycji (np. SPV, spin off, spin out, joint venture) i pomagamy kompleksowo pozyskać wsparcie z funduszy europejskich.

 

Nie boimy się też sięgać po nowatorskie i niestandardowe rozwiązania. Tworzymy statuty funduszy inwestycyjnych, dokumenty założycielskie alternatywnych spółek inwestycyjnych, regulacje wewnętrzne ASI czy polityki inwestycyjne. Rejestrujemy ASI i ZASI. Sporządzamy akty założycielskie spółek celowych, umowy joint venture, umowy nabycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Sporządzamy, weryfikujemy i bierzemy udział w negocjacjach dotyczących wszystkich dokumentów w procesie inwestycyjnym. Tworzymy umowy o zachowanie poufności (NDA), listy intencyjne (LOI), porozumienia związane z przeprowadzeniem due diligence.

 

Opracowujemy, sprawdzamy i negocjujemy term sheet oraz umowy inwestycyjne. Pomagamy również przy zmianie dokumentacji, a także rozwiązywaniu lub wypowiadaniu umów. Jeśli tego potrzebujesz, stworzymy dokumentację, a negocjacje poprowadzimy w języku polskim lub angielskim.

Doradzamy na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Analizujemy możliwości wsparcia inwestycji funduszami Unii Europejskiej i badamy wymagania formalne, jakie mogą się z tym wiązać.

 

Tworzymy opinie i strategie prawne i podatkowe dotyczące wszystkich kluczowych zagadnień dla procesu inwestycyjnego (własność intelektualna, relacje ze wspólnikami, transakcje cross border). Pomagamy w negocjacjach z funduszem inwestycyjnym, alternatywną spółką inwestycyjną, aniołem biznesu lub startupem.

 

Zapewniamy pomoc w czasie trwania inwestycji (m.in. wdrażamy programy motywacyjne, kontrolujemy przestrzegania warunków inwestycji, negocjujemy zmiany umów inwestycyjnych).

 

Służymy również wsparciem przy wyborze odpowiedniego exit strategy oraz wyjściu z inwestycji, w tym w przeprowadzeniu IPO i rozwiązaniu problemów wynikających z liquidation preference. Zapewniamy także pomoc w ewentualnych sporach, które powstaną w związku z procesem inwestycyjnym.

Pomagamy inwestorom skutecznie przeprowadzić audyt spółki lub jej kluczowych aktywów (np. IP due diligence). Przeprowadzamy kompleksowe badanie stanu prawnego, księgowego oraz podatkowego spółki zarówno po polsku, jak i po angielsku.

 

Wspieramy startupy podczas badania due diligence. Doradzamy także, jak najlepiej przygotować się do tego procesu, m.in. wskazując obszary, które mogą generować ryzyko i proponując rozwiązania, które pomogą wyeliminować zagrożenie lub zwiększyć atrakcyjność Twojego biznesu dla inwestora.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszego kompleksowego wsparcia w zakresie funduszy inwestycyjnych (venture capital) oraz funduszy europejskich.

Ta strona używa ciasteczek, żeby zapewnić jak najlepszą obsługę. Przejdź do Polityki Prywatności, jeśli chcesz wiedzieć więcej.