Poznaj nas

Jesteśmy zespołem doradzającym kompleksowo biznesowi. Wspieramy naszych klientów w realizacji ich celów, bo ich sukces – to nasz sukces. Doradzamy m.in. branży IT, funduszom inwestycyjnym, start-upom, agencjom interaktywnym. Specjalizujemy się w prawie spółek handlowych, prawie własności intelektualnej i ochronie danych osobowych.

„Nikt z nas nie jest tak mądry jak my wszyscy razem”

Ken H. Blanchard

Razem możemy więcej. My w to wierzymy. Jeśli Ty również – zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nie ma czasu do stracenia – zacznijmy działać!

Sebastian Wawrzyniak

CEO, Prawnik

Od 2010 roku kieruje zespołem prawników w ramach grupy doradczej SWLEX Sp. z o.o. (wcześniej Sebastian Wawrzyniak i Wspólnicy Spółka Komandytowa). SWLEX obsługuje szereg funduszy kapitałowych – w ramach Bridge Alfa, działania 3.1 POIG, kapitałów własnych. W ramach SWLEX tworzono podstawy prawne pod funkcjonowanie akceleratorów startupów w ramach ScaleUp, jak i Poland Prize. W przypadku obu konkursów SWLEX z powodzeniem doradzał w pisaniu projektów i tworzeniu zrębów prac. SWLEX to zarówno doradztwo w zakresie prawnym, jak i prowadzenie projektów finansowanych ze środków publicznych (rozliczanie i koordynacja). 

Bezpośrednio odpowiadał między innymi za inwestycje Venture Capital na wczesnym etapie o łącznej kapitalizacji powyżej 100 mln zł. Zaangażowany jest także w obsługę umowy inwestycyjnej po stronie startupów, ale też podmiotów poszukujących kolejnych rund inwestycyjnych, włączając się w proces negocjacji. Na podstawie zebranego doświadczenia posiada szczególną wiedzę w zakresie funduszy europejskich, rachunkowości i procedur księgowo-kadrowo-podatkowych (compliance). Dzięki temu prowadzi szerokie due diligence w badanych podmiotach, ale też przygotowuje spółki na przejście audytów prawnych i finansowych. Za kluczowe cechy prawnika uważa umiejętność analitycznego myślenia i rozumienie biznesowych aspektów obsługiwanych projektów. Rozmowa z nim o problemach jest konkretna i rzeczowa, bo on także rozumie punkt widzenia i potrzeby VC jak i startupu. Stawia sobie zasadę, że rozwój klienta to jest też jego rozwój. 

dr Piotr Górecki

Radca Prawny

Doktor nauk prawnych (Uniwersytet Wrocławski, specjalizacja: prawo własności intelektualnej). Absolwent studiów podyplomowych Managing Business (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) i International Finance (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) oraz międzynarodowego programu z prawa prywatnego Programme in European Private Law for Postgraduates. Autor kilkunastu publikacji w Polsce i zagranicą dotyczących funduszy inwestycyjnych, prawa cywilnego, porównawczego i własności intelektualnej.

Wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej zdobywał m.in. jako prawnik in-house spółki giełdowej działającej na rynku finansowym (odpowiedzialny za sprawy transgraniczne i ochronę własności intelektualnej) oraz współpracując z podmiotami z branży IT i nowych technologii.

Poza pracą interesuje się literaturą, sztuką współczesną, muzyką i kinem europejskim oraz podróżuje autostopem po dalekich zakątkach globu.     

Krzysztof A. Szajek

Radca Prawny

Radca prawny wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Podyplomowego Studium Obrotu Nieruchomościami – Pośrednictwo w Obrocie Nieruchomościami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Studiów Podyplomowych Zamówień Publicznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto, ukończył kurs z zakresu ochrony danych osobowych (RODO), kursy z zakresu kaskadowego i zwinnego zarządzania projektami (Agile, SCRUM, Kanban) oraz uzyskał certyfikat z zakresu mediacji.

Specjalizuje się w prawie spółek handlowych, prawie cywilnym, prawie nieruchomości, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, własności intelektualnej, zajmuje się sporami sądowymi w sprawach gospodarczych. Uczestniczy w audytach prawnych (due diligence) podmiotów działających w obszarze branży informatycznej. W kręgu zainteresowań znajdują się również nowe technologie oraz projekty startup.

Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych.

Z SWLEX współpracuje od 2016 roku.  

Aneta Szafałowicz

Radca prawny

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego prowadzonej we współpracy z The Columbus School of Law w Waszyngtonie. Stypendystka programu Socrates/Erasmus na Universidad de Castilla La Macha w Ciudad Real w Hiszpanii. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze prawnej i korporacyjnej przedsiębiorców. Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu ze specjalizacją mediacje cywilne, gospodarcze i administracyjne. Szkoleniowiec z zakresu dyscypliny finansów publicznych i podatków. 

Specjalizuje się w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, również z punktu widzenia prawa podatkowego. Zajmuje się m.in. tworzeniem i opiniowaniem umów, obsługą korporacyjną oraz analizą prawno-podatkową.  

Poza pracą dzieli się wiedzą udzielając porad prawnych w ramach punktu nieodpłatnej pomocy prawnej.  

Georgi Gruew

Prawnik

Absolwent prawa i historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UAM. W 2013 roku ukończył aplikację adwokacką i zdał egzamin adwokacki. W latach 2014-2016 zastępca dyrektora Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu. W 2011 roku i ponownie od 2017 roku związany z SWLEX.

Autor kilkunastu publikacji naukowych z zakresu prawa, kultury i sztuki w języku polskim i angielskim. Zajmuje się obszarami współpracy startupów z funduszami VC, programami akceleracyjnymi i inkubacyjnymi. Wspiera klientów SWLEX w zagadnieniach związanych z prawem gospodarczym, pomocą publiczną oraz zamówieniami publicznymi. 

Dariusz Leśniewski

Prawnik

Absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; agent celny; wieloletni funkcjonariusz celny (m.in. naczelnik wydziału orzeczniczego, audytor przedsiębiorstw pod kątem spełniania kryteriów AEO, kierownik projektu IT i systemu SZPROT); od wielu lat wykładowca prawa celnego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu; współautor podręczników akademickich oraz publikacji z zakresu prawa celnego; obecnie trener z prawa celnego w wiodącej firmie szkoleniowej w Polsce, właściciel firmy doradczej i RODOmaniak.

Współpracuje na zasadzie zewnętrznego IOD lub doradztwa z kilkoma firmami (w tym z branży IT) i instytucjami, organizacjami sektora publicznego (w tym z UOKiK) w zakresie stworzenia i utrzymania zasad ochrony danych osobowych, zgodnie z wymogami ochrony danych osobowych – bezpieczeństwa informacji. Członek Stowarzyszenia Praktyków Ochrony Danych.

Posiada certyfikat Audytora wewnętrznego PN-EN ISO/IEC27001:2001 oraz ukończył studium podyplomowe “Ochrona danych osobowych i bezpieczeństwo teleinformatyczne w biznesie” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz „Akademia podatkowa w praktyce” na WSB w Toruniu.

Patrycja Niemczyk

Prawnik

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończyła również Studia Podyplomowe z Cen transferowych i zarządzania podatkami na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wykładowca na studiach MBA. Członek grup roboczych przy Ministerstwie Cyfryzacji. 

Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w departamentach podatkowych międzynarodowych korporacji. Zawodowo interesuje się szeroko pojętym prawem podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawno-podatkowych na etapie planowania i dokumentowania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, a także prawem nowych technologii. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa i podatków. 

Szymon Gąsiorowski

Finanse i księgowość

Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończone Studia Podyplomowe z controllingu w Wyższej Szkole Bankowej oraz rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Posiada doświadczenie Dyrektora Finansowego oraz Głównego Księgowego w firmach z różnych branż.

Dąży do tego, aby zapisy księgowe mogły być wykorzystywane przez kadrę zarządzającą do wyciągania wniosków na temat funkcjonowania przedsiębiorstw i ich poszczególnych działów. Umiejętności analityczne wykorzystuje także przy konstruowaniu planów finansowych różnych projektów i przedsięwzięć. 

Poza pracą jest kibicem piłkarskim, długodystansowym biegaczem-amatorem oraz domowym kucharzem. 

Joanna Cierzniak

Księgowa
Absolwentka Finansów i Bankowości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Ukończyła również Studia Podyplomowe z Zarządzania na Uniwersytecie Medycznym Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w działach finansowo- księgowych firm z branży budowlanej i handlowej oraz biurze rachunkowym. Zawodowo interesuje się szeroko pojętą rachunkowością ze szczególnym uwzględnieniem rachunkowości zarządczej. Posiada uprawnienia Dyrektora finansowego oraz Specjalisty ds. controllingu.

Renata Włodarczak

Księgowa

Ukończyłam Technikum Ekonomiczne w Poznaniu. 

Posiadam wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu księgowości dla firm produkcyjnych, handlowych i usługowych. 

W wolnym czasie czytam książki. 

Elena Skuryat

Księgowa

Ukończyła Połocki Uniwersytet Państwowy na Białorusi na kierunku Rachunkowość analiza i audyt.

Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w działach księgowych spółek z branży tekstylnej, handlowej i budowlanej.

W Polsce rozwija kompetencje księgowe i aktywnie pomaga obsługiwać firmy w języku rosyjskim.

Prywatnie posuje się muzyką klasyczną.

Adam Szymański

Prawnik, Specjalista ds. rozliczania projektów unijnych
Absolwent Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w rozliczaniu projektów unijnych oraz dba o prawidłowe gromadzenie, ewidencję i archiwizację dokumentacji projektowej. Koordynuje pracę sekretariatu z pozostałymi działami firmy, a także jego działania zewnętrzne w zakresie administracyjno-prawnej obsługi klientów. Posiada certyfikat metodyki zarządzania projektami PRINCE2.

Inez Kurek

Specjalista ds. prawnych

Studentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odpowiada za sekretariat prawno-administracyjny spółek. W pracy nabiera cennego doświadczenia natomiast na zajęciach pożądanej w zawodzie wiedzy. 

Ta strona używa ciasteczek, żeby zapewnić jak najlepszą obsługę. Przejdź do Polityki Prywatności, jeśli chcesz wiedzieć więcej.