Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów wobec testerów oprogramowania to doskonały sposób na podwyższenie ich wynagrodzenia, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W dzisiejszym materiale przedstawię Państwu w jaki sposób wdrożyć i stosować 50% koszty uzyskania przychodu dla testerów oprogramowania.
Jakie warunki należy spełnić, aby zastosować 50% KUP do części wynagrodzenia związanego z rozporządzeniem prawami autorskimi?
Dokumentacja/scenariusze/plany opracowane przez testera oprogramowania muszą spełniać przesłanki uznania ich za utwór. Co do zasady dokumentacja techniczna może być przedmiotem prawa autorskiego, pod warunkiem jej niepowtarzalności, kreatywności i dostatecznego zindywidualizowania.
Pracownik jako twórca, uzyskuje przychody wynikające z korzystania przez twórcę z praw autorskich lub rozporządzenia tymi prawami.
W świetle ustawy o PIT działalność twórczą w zakresie programów komputerowych należy rozumieć jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z ogółem działań podejmowanych w celu tworzenia programów komputerowych, a takim wszelkim działaniem zmierzającym do powstania programu komputerowego jest właśnie przygotowanie stosownej dokumentacji lub scenariusza do testowania oprogramowania;
Skorzystanie z 50% KUP wymaga zgromadzenia stosownej dokumentacji, potwierdzającej powstanie utworu oraz szczegółowej ewidencji przekazania utworu, w sytuacji, gdy honorarium dotyczy tylko części prac opisanych w umowie.
Limit 50% KUP
Preferencyjne koszty są limitowane, a zatem w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (w 2023 r. jest to kwota 120.000,00 zł.).
Aktualne stanowiska organów, w zakresie możliwości skorzystania z 50% KUP przez testerów oprogramowania są pozytywne, niemniej w razie wątpliwości interpretacyjnych rekomendujemy złożenie wniosku o wydanie interpretacji.
Dodatkowo należy podkreślić, że szerokie rozumienie znaczenia działalności twórczej w zakresie programów komputerowych wpisują się liczne interpretacje podatkowe, wskazujące no to, że w świetle ustawy o PIT działalność twórczą w zakresie programów komputerowych należy rozumieć jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w toku prac nad programem komputerowym, począwszy od zidentyfikowania już samych potrzeb biznesowych użytkownika końcowego, poprzez analizę wstępną rozwiązania informatycznego, projektowanie rozwiązania, aż po dostarczenie i wdrożenie rozwiązania informatycznego u klienta.
Należy zatem podkreślić, że nie tylko kody źródłowe programów komputerowych spełniają przesłanki umożliwiające zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów, lecz także utwory powstałe w procesie tworzenia programu komputerowego, jako przykład należy wskazać:
- Plany lub prototypy systemów
- Struktury danych
- Strony internetowe
- Dokumentację techniczną
- Publikacje naukowe
- Specyfikacje
- Analizy
- Raporty oraz rekomendacje
- Projekty graficzne
- Materiały reklamowe i marketingowe, a także prezentacje
Warto podkreślić, że przepisy nie uzależniają możliwości zastosowania zryczałtowanych 50% KUP od rodzaju umowy, która została zawarta z twórcą. Do utworów chronionych prawem autorskim powinna być stosowana 50% stawka kosztów uzyskania przychodów, a o jej zastosowaniu decyduje bowiem sam fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za korzystanie lub rozporządzanie prawami autorskimi.
Wdrożenie rozwiązania w postaci 50% KUP wymaga jednak dokonania szczegółowej analizy, w szczególności czy pracownicy są twórcami w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i czy efektem ich pracy jest utwór.
Należy także zatroszczyć się o odpowiednie zapisy umowne i dokumentacyjne. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, dotyczącym wymogów umownych i dokumentacyjnych w zakresie 50% KUP, dostępnym na blogu SWLEX.
W razie wątpliwości związanych z możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów wobec pracowników Państwa firmy – zachęcamy do kontaktu!