Ulga konsolidacyjna to preferencja skierowana do podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z założeniem wprowadzonym w ramach Polskiego Ładu jej celem jest ułatwienie ekspansji inwestycyjnej podmiotów działających na terenie RP, polegającej na nabywaniu udziałów w innych spółkach.
Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorca uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania tzw. kwalifikowane wydatki na nabycie udziałów lub akcji spółki posiadającej osobowość prawną. Wielkość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 250 000 PLN.
Do kwalifikowanych wydatków na nabycie udziałów lub akcji spółki kapitałowej należą wydatki poniesione na:
- obsługę prawną transakcji, w tym wycena udziałów i akcji;
- podatki i inne należności publicznoprawne płacone na terytorium RP i za granicą;
- opłaty notarialne, sądowe i skarbowe.
Do wydatków, podatnik nie może zaliczyć kwoty zapłaconej za nabycie udziałów lub akcji oraz kosztów finansowania dłużnego, związanego z tym nabyciem.
Jednocześnie należy wskazać, że odliczeniu podlega kwota faktycznie poniesionych wydatków w roku podatkowym.
Warunki skorzystania z ulgi konsolidacyjnej:
- nabywana spółka musi posiadać osobowość prawną;
- nabywana spółka powinna posiadać siedzibę lub zarząd w Polsce albo w kraju, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania;
- podstawowa działalność spółki przejmującej i nabywanej musi być taka sama lub przedmiot działalności spółki nabywanej musi zostać uznany za działalność wspierającą spółkę przejmującą;
- działalność musi być wykonywana przez co najmniej 24 miesiące;
- spółki nie mogą być podmiotami, które w okresie 2 lat były ze sobą powiązane;
- spółka przejmująca musi uzyskać bezwzględną większość głosów w spółce nabywanej.
Zmiana ta jest niezwykle korzystna, ponieważ jest to instrument wsparcia dla przedsiębiorcy, planującego nabycie innej spółki.
Oczywiście w zakresie niniejszej ulgi rekomendujemy każdorazowo złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
Jeśli ten artykuł Państwa zainteresował zapraszamy do kontaktu.