Polskie startupy mogą podbić rynki zagraniczne!

Internacjonalizacja prowadzenia działalności gospodarczej przez startup to często jedno z najważniejszych wydarzeń w jego rozwoju. To wymagająca, ale świetna forma pokazania konkurentom i inwestorom, że pomysł startupu jest skalowalny, a popyt na jego produkty i usługi wykracza poza granice polskiego rynku. Od wielu lat mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymywać pomoc ułatwiającą im takie rozszerzenie swojej działalności. Środki przeznaczyć można m.in. na usługi doradcze (np. opracowanie planów rozwoju czy marketingu na rynkach zagranicznych), udział w międzynarodowych targach, wystawach i misjach gospodarczych.

Jedną z takich form wsparcia jest konkurs Internacjonalizacja MŚP ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przeznaczony jest dla MŚP mających siedzibę na terenie Polski Wschodniej, a więc województw warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Mogą one otrzymać do 800 tys. zł, jeśli chciałyby wejść na rynek państw innych niż państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa EU + Szwajcaria). Jeśli chciałyby swój biznes rozwijać w EOG, to wsparcie maksymalnie może wynieść 550 tys. zł.

Konkurs pozwoli przekazać startupom aż 50 mln zł. Do 27 maja można składać wnioski w ramach trwającego aktualnie naboru. W ramach SWLEX możemy pomóc aplikującemu przedsiębiorstwu w przygotowaniu takiego wniosku. Startup składając wniosek, przedłożyć musi dokumenty potwierdzające przychody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (w tym dotychczasowej sprzedaży zagranicznej) w ostatnim zamkniętym roku obrotowym, wskaźniki EBIDTA w trzech ostatnich zamkniętych latach obrotowych, a także dokumenty związane z wybranym rynkiem (takie jak wzór modelu biznesowego związanego z internacjonalizacją działalności) oraz informacje o tym, na jakich zagranicznych rynkach produkty lub usługi startupu są już dostępne.

SWLEX może pomóc złożyć nie tylko taki wniosek, ale także właściwie opracować kwestie związane z modelem biznesowym i jego finansowaniem. Dzięki naszemu kompleksowemu wsparciu aplikujący otrzyma pomoc przy realizacji zarówno aspektów formalnych wniosków, jak i merytorycznych tak, by wniosek odpowiadał kryteriom istotnym dla jego oceny.

Zapraszamy do zapoznania się z założeniami konkursu, które dostępne są na stronie PARP: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/internacjonalizacja-msp#dokumenty oraz z naszą ofertą w tym zakresie. Zachęcamy do kontaktu e-mailowego na adres: kancelaria@swlex.pl. Wieloletnie doświadczenie SWLEX w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie lub dotacje oraz spora praktyka w zakresie rozliczania takich projektów mogą ułatwić odniesienie Waszemu przedsiębiorstwu sukcesu na rynkach zagranicznych.

Share on facebook
Share on linkedin

Ta strona używa ciasteczek, żeby zapewnić jak najlepszą obsługę. Przejdź do Polityki Prywatności, jeśli chcesz wiedzieć więcej.