Fundusz dla MŚP chroniących własność intelektualną 

10 stycznia uruchomiono nowy fundusz w ramach Unii Europejskiej, który ma pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom chronić swoją własność intelektualną. Komisja Europejska i Urząd Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej (EUIPO) przeznaczyły 47 mln euro na bony, które mogą otrzymać europejskie MŚP. 

Dostrzeżono, że w okresie pandemii, mimo zachodzącej transformacji ekologicznej i cyfrowej, podmioty rzadziej decydują się na ochronę tego, co wytworzyły. Fundusz ma je zachęcić do skupienia się na swoim rozwoju i innowacyjności. Za pomocą bonu, który otrzymać można aplikując przez specjalną platformę, można sfinansować do 75% opłat z tytułu uzyskania międzynarodowych znaków towarowych i ochrony wzorów lub 50% w przypadku opłat krajowych (ale nie więcej niż 1500 euro) oraz do 50% opłat z tytułu rejestracji patentów przez organy krajowe (tutaj limit wynosi 750 euro). Od przyszłego roku także część kosztów związanych z przygotowaniem zgłoszenia patentowego, doradztwa czy wsparcia związanego z ochroną własności intelektualnej na drodze pozasądowej może polegać dofinansowaniu z grantu. 

Podobne mechanizmy istniały już w niektórych krajach wcześniej – teraz jednak zyskały ogólnoeuropejskie ramy. Proces aplikowania jest bardzo prosty i warto się możliwie szybko nim zainteresować, bo pule określane są w korelacji z danym rokiem, a więc mogą się wyczerpać i wówczas uzyskanie bonu będzie możliwe dopiero w kolejnym. Wsparcie w postaci bonu można też łączyć z innymi ulgami, które promują działania prowadzące do stworzenia kwalifikowanej i zarejestrowanej własności intelektualnej (takie jak na przykład ulgi B+R czy ulgi na prototyp). 

Bony można aktywować w ciągu 4 miesięcy, a w ostatnim miesiącu można poprosić o ich przedłużenie o 2 miesiące, jeśli w tym czasie nie zostały aktywowane. Wówczas przedsiębiorca ma 6 miesięcy (w przypadku bonów związanych ze znakami towarowymi i wzorami) lub 12 miesięcy (w przypadku bonu dotyczącego opłat patentowych), by za ich pomocą domagać się zwrotu kosztów.  

Zachęcamy do korzystania z tych rozwiązań, bo naprawdę są łatwe i mogą przysłużyć się Twojemu przedsiębiorstwu. W komentarzu zamieściliśmy link do strony Urzędu Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej, za pomocą którego możesz pozyskać bony. 

Link do strony: https://euipo.europa.eu/sme-fund/pl/user/login 

Share on facebook
Share on linkedin

Ta strona używa ciasteczek, żeby zapewnić jak najlepszą obsługę. Przejdź do Polityki Prywatności, jeśli chcesz wiedzieć więcej.